fbpx

Droga do rozwoju

GAZETA PRAWNA, FORUM BIZNESU 25.10.2019

AFKOM to prężnie rozwijająca się firma w branży informatycznej. 24 września prezes Arkadiusz Figurny odebrał statuetkę Polskiej Nagrody Innowacyjności 2018 za nowe technologie i autorski system OES dedykowany branży samochodowej.

Afkom jest laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności 2018. Czym dla Państwa jest to wyróżnienie?
Jest to na pewno docenienie całego naszego wysiłku, który do tej pory włożyliśmy w rozwój firmy. Firma działa od 5 lat, a więc stosunkowo młoda. Biorąc pod uwagę ten fakt, dla nas jest to ważna i prestiżowa nagroda.

Jakie były największe wyzwania, ale też największe powody do dumy w ciągu tych pięciu lat?
Największym wyzwaniem było wejście na rynki międzynarodowe, ponieważ pomimo znajomości języka obcego, bariera językowa daje się czasem we znaki. Jeśli rozmawia się po angielsku z ludźmi spoza Europy, to zawsze jest inaczej niż w przypadku nawiązywania relacji z Europejczykami. Dowodem na to jest współpraca z Indiami, z którymi wspólnie realizujemy jeden z większych projektów. Pomijając ten aspekt, największym problemem jest jednak przesunięcie strefy czasowej. Najważniejsze jest, by w jednym czasie komunikować się z partnerami biznesowymi w Indiach i jednocześnie móc pracować tutaj na miejscu.

W jaki sposób firma dąży do realizacji swoich celów w ramach programu AFKOM – droga do przemysłu 4.0?
Staramy się przede wszystkim być cały czas innowacyjni, wyszukujemy nowe rozwiązania, śledzimy to, co się dzieje na rynkach. Dążymy do tego, żeby opracować rozwiązania dla firm, które pozwolą wejść w przemysł 4.0.

Myśli Pan, że grupa docelowa firmy AFKOM w przyszłości się rozszerzy? Jeśli tak, to o jakie branże?
Myślę, że docelowo każda branża będzie dążyć w stronę przemysłu 4.0. Jest to nieuniknione, bo nasi sąsiedzi, np. z Niemiec, bardzo mocno idą w tym kierunku. Polska, żeby nadążyć za tym trendem będzie musiała inwestować w rozwiązania odpowiadające czwartej rewolucji przemysłowej.

Jakie są plany firmy na przyszłość?
Na pewno dalszy jej rozwój, powiększenie załogi, rozszerzenie rynków. Dziś wszystko ustala się dynamicznie. Każdy rok przynosi wiele zmian.

Jak Pan ocenia takie wydarzenia, jak Polski Kongres Przedsiębiorczości?
Polski Kongres Przedsiębiorczości jest bardzo prestiżowym wydarzeniem. Przede wszystkim doceniam ideę paneli dyskusyjnych, nawiązania nowych relacji biznesowych czy fakt, że można się spotkać z potencjalną grupą odbiorców, zobaczyć jak inne firmy realizują swoje cele.

Anna Cieśla

Leave a comment