fbpx

AFKOM wspiera zarządzanie

Rozmowa z Arkadiuszem Figurnym, właścicielem firmy AFKOM, Monitor Biznesu, 31 sierpnia 2016

AFKOM specjalizuje się we wspomaganiu zarządzania, szczególnie w kontekście koncepcji Przemysłu 4.0 lub Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Na czym to polega?

Tak zwana Czwarta Rewolucja Przemysłowa to dynamiczny rozwój nowych technologii. Proponowane przez nas rozwiązania zmierzają do ciągłej optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstw poprzez gromadzenie i przetwarzanie informacji w czasie rzeczywistym. Chodzi o to, by nie tylko kierownictwo średniego szczebla, ale zarządy firm, a nawet klienci mieli na bieżąco wgląd w to, co się dziele na liniach produkcyjnych.

Dlaczego to jest tak ważne?

Umożliwienie bieżącego przepływu informacji zapewnia możliwość szybkiej weryfikacji procesów produkcyjnych i wpływania na zmiany, a co za tym idzie błyskawiczną eliminację błędów. Taki system pozwala też na realizację krótkich serii.

Jakie są konkretne propozycje AFKOM-u?

Zajmujemy się głównie tworzeniem i wdrażaniem systemów OES/MES/WMS/CMMS dla firm produkcyjnych lub logistycznych. Umożliwiają one  zarządzanie transportem manualnym, jak i automatycznym, są zoptymalizowane do przetwarzania dużej ilości danych. Ich wydajność i funkcjonalność można dopasowywać do wielkości zakładu. Interfejs webowy może być uruchamiany zarówno na komputerze jak i na smartfonie czy tablecie. Aplikacja jest niewrażliwa na nagłe awarie komputera, czy innego urządzenia, na którym jest przeglądana.

AFKOM ma na koncie wiele udanych projektów i realizacji na całym świecie. W czym upatruje pan źródło sukcesu firmy?

Korzystamy z najlepszych technologii informatycznych (Oracle, Microsoft, Siemens). Dysponujemy zespołem z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu systemów oraz w zarządzaniu projektami informatycznymi, tworzeniu i optymalizacji baz danych, programowaniu aplikacji webowych, okienkowych, mobilnych a także sterowników PLC. Mamy na koncie projekty realizowane w Niemczech, Hiszpanii, Rumunii, Portugalii, Indiach, Chinach w firmach z branży automotive i meblarskiej.

Jaki jest najważniejszy, „sztandarowy” państwa produkt?

Bez wątpienia to nasz autorski system AFKOM OES (operation execution system), zaprojektowany w celu wspierania produkcji, utrzymania ruchu, zarządzania jakością czy stanami magazynowymi. Wspólnie z polskim oddziałem firmy Balluff przygotowaliśmy model linii przemysłowej z małym robotem składającej samochody z drewnianych klocków. Wchodząc zdalnie do systemu z poziomu panelu klienta można wybrać sobie pojazd do wyprodukowania, a następnie obserwować przebieg jego budowy w automatycznej fabryce, a w systemie śledzić  potwierdzanie kolejnych etapów produkcji.

Rozmawiał: Piotr Kamiński

Leave a comment